Miasta Nadrenii-Palatynatu planują migrację na Linux

Wielu z nas spodziewało się, że przykład Monachium, które latem tego roku podjęło decyzję o migracji całej administracji miejskiej na Linux, znajdzie wkrótce naśladowców. Teraz stało się to faktem: dziewięć największych (poza Ludwigshafen) miast Nadrenii-Palatynatu (Rheinland-Pfalz) ujawniło swoje plany dotyczące przejścia na wolne oprogramowanie.

Przedstawiciele Alzey, Kaiserslautern, Koblencji (Koblenz), Landau, Moguncji (Mainz), Neustadt/Weinstraße, Spiry (Speyer), Trewiru (Trier) i Wormacji (Worms) spotkali się 16 września na naradzie w mogunckim ratuszu. Zajmowano się możliwościami zastosowania wolnego oprogramowania, oceną aplikacji alternatywnych do produktów Microsoftu oraz stworzeniem tzw. „matrycy decyzyjnej”.

Podobnie jak w Monachium, w Nadrenii-Palatynacie w 2004 roku kończy się umowa serwisowa z firmą Microftu. Argumentowano, że skoro zarząd Monachium doszedł do wniosku, że migracja na Linux przynosi na dłuższą metę nie tylko znaczne oszczędności, ale też inne korzyści, to to samo jest do pomyślenia w Nadrenii-Palatynacie. Plany migracji zostaną poddane szczegółowej analizie przez konferencję miast Nadrenii-Palatynatu we współpracy z ekspertami.

Źródło: linux.hanski.info