Microsoft ochroni Disney’a

Disney Corporation użyje technologii DRM (Digital Rights Management) Microsoftu do ochrony swoich filmów dystrybuowanych w formatach cyfrowych.

Technologia giganta z Redmond ma pozwolić Disneyowi na dystrybucję filmów, programów telewizyjnych oraz materiałów dla urządzeń przenośnych nowej generacji bez obaw przed piratami. Chronionych rozwiązaniami Microsoftu materiałów nie będzie można kopiować, ani nawet odtwarzać na nieautoryzowanym sprzęcie.

Nie ujawniono szczegółów finansowych porozumienia. Umowa jest długoterminowa, ale nie na wyłączność – Disney zastrzegł sobie możliwość wykorzystywania zabezpieczeń innych firm. Już teraz Disney udostępnia swoje filmy w ramach internetowej usługi Movielink, która została oparta nie tylko na technologii Microsoft Windows Media, ale też rozwiązaniach RealNetworks.

Porozumienie to duży sukces Microsoftu, który od lat próbuje poszerzać swoje wpływy w Hollywood. Z kolei decyzja Disneya ma być według komentatorów policzkiem wymierzonym w Steve’a Jobsa – szefa konkurującej z Microsoftem firmy Apple, ale też studia Pixar, które po latach współpracy rozstało się z Disneyem.

Źródło: The Register