Microsoft wprowadza swój standard antyspamowy

Jak poinformowała w środę firma Microsoft, pracuje nad stworzeniem swojego standardu technologii antyspamowej, która będzie miała za zadanie sprawdzenia autentyczności adresu e-mail nadawcy takiego listu.

W najbliższym czasie Microsoft złoży wniosek do Internet Engineering Task Force o akceptację swojego rozwiązania pod nazwą „Caller ID for E-Mail”. Podobny wniosek o akceptację swojego systemu antyspamowego znanego pod nazwą DomainKeys złożyło już Yahoo! Nad rozwiązaniem pracuje także AOL.

Jak wiadomo wielu spamerów używa metody zwanej „spoofing” czyli podszywania się pod adres nadawcy, zaś odbiorca takiej przesyłki nigdy nie ma pewności czy przesłana wiadomość pochodzi z autentycznego źródła czy też jest to kolejny spam, a w najgorszym przypadku wirus komputerowy.

Yahoo! posiada już własny system antyspamowy – DomainKeys, który działa na zasadzie uwierzytelnienia nadawcy listu dołączając do przesyłanej przez użytkownika wiadomości cyfrową sygnaturę. Taka sama sygnatura umieszczana jest na serwerze pocztowym, co pozwala na identyfikację przychodzącej poczty e-mailowej i w razie konieczności istnieje możliwość zablokowania wiadomości, które nie posiadają odpowiednich oznaczeń. Takim sposobem Yahoo! zamierza chronić swoich użytkowników przed zalewem spamu.

Zatem jak widać rozpoczyna się wyścig ochrony użytkowników przed internetowym spamem, a kto w nim wygra?

Źródło: News.com