Migracja Ksiąg Wieczystych

Minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk otworzył w piątek w Górze Kalwarii koło Warszawy Ośrodek Migracyjny Księg Wieczystych. W tym miejscu przetwarzane będą na wersję elektroniczną księgi wieczyste.

W Polsce jest ponad 14 mln ksiąg wieczystych. Ta liczba ciągle się zwiększa z uwagi na przybywanie nowych nieruchomości, szczególnie w kontekście podnoszącej się aktywności gospodarczej Polaków oraz osób przybywających z innych krajów. Tymczasem księgi wieczyste są prowadzone w XIX-wiecznej jeszcze wersji „papierowej”.

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach programu PHARE 2000 wdraża nową księgę wieczystą, która ma być prowadzona w rejestrach komputerowych.

„Już za kilka lat, idąc do wydziału ksiąg wieczystych po wypis potrzebny do kredytu, pewne dokumenty będzie można uzyskać po kilku kliknięciach myszką” – powiedział Kurczuk, otwierając ośrodek w Górze Kalwarii, który przy współpracy miejscowego samorządu uzyskano od wojska. Do niedawna przy ul. Dominikańskiej 9 w tym miasteczku mieściła się jednostka wojskowa.

P.o. dyrektor Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych Rafał Czubik powiedział, że do 1 października tego roku prowadzony jest pilotaż symulacyjny tego systemu – szkoleni są sędziowie i referendarze oraz pracownicy, którzy będą wprowadzać do komputerów księgi wieczyste. Od 1 października ma działać już sześć ośrodków migracyjnych: warszawski (w Górze Kalwarii), poznański, olsztyński, płocki, w Bytomiu i w Wejherowie.

Ośrodki migracyjne nie są miejscami, gdzie petenci będą przychodzić po wypis z księgi wieczystej – zapewniają przedstawiciele resortu. Stosowne dokumenty mają być nadal uzyskiwane w poszczególnych wydziałach ksiąg wieczystych właściwych sądów. „Tylko że już niedługo będzie to trwało znacznie krócej” – dodają.

Źródło: PAP