Mniej użytkowników Explorera

Jak wynika z ostatniego sondażu, problemy z zabezpieczeniami w przeglądarce internetowej Explorer firmy Microsoft sprawiły, że użytkownicy internetu rozglądają się za alternatywami. Analitycy z amerykańskiej firmy WebSideStory twierdzą, że w ciągu minionych czterech tygodni liczba osób korzystających z przeglądarki Internet Explorer (IE) spadła o jeden procent.

Nie jest to duży spadek, kiedy weźmie się pod uwagę fakt, iż ponad 90 procent użytkowników komputerów nadal korzysta z Explorera. Świadczy to jednak o tym, że ludzie poważnie potraktowali ostrzeżenia ekspertów, którzy radzą korzystanie z innych przeglądarek.

Przeglądarka Microsoftu jest ulubionym celem dla hakerów, a przyczynia się do tego fakt, iż jest ona bardzo popularna wśród uzytkowników internetu. Firma regularnie publikuje dodatki do Explorera, które mają zminimalizować ryzyko ataku ze strony hakerów.

WebSideStory twierdzi, że od czerwca wzrosło zainteresowanie alternatywnymi przeglądarkami, jak na przykład Mozilla Firefox. Do lipca łączny udział w rynku Mozilli i Netscape’a wzrósł do 4,05% z 3,21% w czerwcu.

Mozilla Foundation twierdzi, że ostatnio ściągano z jej strony nawet do 200 tysięcy kopii Firefoxa i to mimo tego, że w ubiegłym tygodniu w oprogramownaiu tym także stwierdzono potencjalną „dziurę”, z której mogliby skorzystać hakerzy.

Microsoft zareagował na spadek udziałów w rynku twierdząc, że nie ma powodów, by użytkownicy korzystali z innych przeglądarek. „Microsoft pracuje nad zapewnieniem całościowego zabezpieczenia dla wszystkich wersji IE” – powiedział rzecznik firmy.

Źródło: BBC