Mobilna biometria

Japońska firma Oki Electric Industry rozpoczęła wdrażanie nowej technologii identyfikacji tożsamości użytkownika sprzętu elektronicznego, która wykorzystuje aparat cyfrowy telefonu komórkowego w celu analizy tęczówki oka.

System ten został opracowany z myślą o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa serwisów finansowych, oferowanych przez mobilną telefonię.

Operatorzy telefonii komórkowej oferując dostęp do serwisów umożliwiających zawieranie transakcji finansowych przez telefon pracują nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa tych operacji i lepszej identyfikacji użytkownika.

Firma Oki Electric Industry opracowała technologię, która umożliwia dokładne określenie tożsamości użytkownika, wykorzystując do tego celu obiektyw aparatu cyfrowego wbudowanego w telefon komórkowy.

System identyfikacyjny opracowany przez firmę Oki Electric Industry wykorzystuje unikatowość tęczówki oka, która to właściwość może, w tym samym stopniu co układ linii papilarnych służyć rozpoznaniu tożsamości danej osoby.

Tęczówka jest skanowana przez obiektyw aparatu cyfrowego i w ten sposób system orzeka, czy użytkownik jest uprawniony do wykonania operacji finansowej.

Technologia identyfikacji, opracowana przez firmę Oki Electric Industry jest już wdrażana w instytucjach sektora publicznego w Japonii. Spekuluje się również na temat wykorzystania jej w bankomatach.

Źródło: NE Asia