Novell kupuje SuSE Linux za 210 mln USD

Novell poinformował o przejęciu niemieckiej firmy SuSE Linux, drugiego na świecie i wiodącego w Europie dostawcy korporacyjnych systemów opartych o system Linux. Kwotę transakcji uzgodniono na 210 milionów USD w gotówce. Wcześniej korporacja przejęła producenta aplikacji biurowych Ximian. Teraz Novell dysponuje kompletnym produktem linuxowym: platformą systemową i pakietem aplikacji.

Przejęcie dystrybucji Linuxa SuSE wraz z rozwiązaniami towarzyszącymi pozwoli Novellowi umocnić swoją pozycję na rynku linuxowych aplikacji biznesowych przeznaczonych dla zastosowań od komputerów biurkowych po serwery korporacyjne.

W połowie października Novell poinformował o zakupie pakietu aplikacji biurowych Ximian Desktop 2 Professional Edition opracowanego dla środowisk heterogenicznych Linux/Windows. Przejęcie SuSE Linux, dokonane wkrótce po niedawnym zakupie firmy Ximian, potwierdza zaangażowanie Novella we wspieranie modelu oprogramowania open source i związanych z nim środowisk programistycznych. Jest także wskazówką w jaki sposób Novell zamierza konkurować z dominującym Microsoftem.

Prezes niemieckiego SuSE powiedział podczas telekonferencji, że dzięki współpracy z globalnym Novellem promocja i wprowadzanie biznesowych rozwiązań opartych na Linuksie będzie dla jego firmy znacznie łatwiejsze. Novell obiecał nie przenosić siedziby firmy z Niemiec i nie ingerować w „otwartą i wizjonerską” kulturę pracy niemieckiej firmy.

Źródło informacji: BiznesNet.pl