Nowa Niszczarka Next Generation

Firma G DATA Software wprowadziła do sprzedaży nowy, polski program – Niszczarka Next Generation. Aplikacja jest programem narzędziowym przeznaczonym do trwałego usuwania danych z dysków twardych.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych algorytmów (m.in. algorytmu Guttmana), danych usuniętych z dysku twardego komputera za pomocą Niszczarki nie da się odzyskać nawet w specjalistycznych laboratoriach. Ma to ogromne znaczenie np. w przypadku ważnych lub tajnych dokumentów, które muszą zostać bezpowrotnie zniszczone, aby nie dostać się w niepowołane ręce. Klasyczne usuwanie plików, a nawet formatowanie dysku twardego nie daje gwarancji nieodwracalnego zniknięcia danych. Istnieją specjalne instytucje i firmy zajmujące się odzyskiem plików nawet z uszkodzonych dysków. Potrzebę stworzenia takiego narzędzia podyktowała rzeczywistość oraz fakt istnienia urządzeń fizycznie niszczących klasyczne dokumenty.

Niszczarka danych nie jest typowym programem standardowym. Jest to specjalistyczne oprogramowanie narzędziowo-branżowe. Producent za dodatkową opłatą zapewnia także pomoc przy wdrożeniu oraz szkolenia.

Do głównych zadań programu należą:

Usuwanie danych
Program służy do usuwania plików i katalogów znajdujących się na wszystkich nośnikach danych (z wyłączeniem nośników CD i CD RW). Usunięcie ich przy pomocy najnowocześniejszych algorytmów uniemożliwia odzyskanie danych w nich zawartych.

Czyszczenie wolnych miejsc na dysku
Program posiada funkcję czyszczenia wolnego miejsca na dysku. Dzięki jej zastosowaniu wszystkie „ślady” po plikach i katalogach, które były usunięte wcześniej (przed zainstalowaniem Niszczarki) lub usunięte z jej pominięciem mogą być bezpowrotnie zatarte. Oznacza to brak możliwości ich odzyskania, nawet w specjalistycznych laboratoriach.

Algorytmy
Usuwanie danych może odbywać się według różnych algorytmów. O bezpieczeństwie i stopniu zaawansowania technologii usuwania danych świadczą pozytywne opinie oraz zalecenia Amerykańskiego Departamentu Obrony.

Metody niszczenia danych użyte w Niszczarce NxG:

Algorytm Guttmana – najbardziej zaawansowany algorytm bezpiecznego usuwania danych z nośników magnetycznych. Dane przepisywane aż są 35-krotnie.
Przypadkowo generowane wartości – jest to przepisywanie dowolnymi znakami całego obszaru danych. Można określić ilość przebiegów.
US DoD 520.22-M (8-306./ E / C / E) – sposób usuwania danych zalecany przez Amerykański Departament Obrony.
US DoD 520.22-M (8-306./ E) – sposób usuwania danych zalecany przez Amerykański Departament Obrony.
Wartość użytkownika – jest to przepisywanie dowolnymi znakami całego obszaru danych. Można określić ilość przebiegów.
Kupującym przysługuje także prawo do korzystania z pomocy technicznej przez okres jednego roku od momentu zakupu.

Minimalne wymagania programu: komputer z procesorem Pentium 200 MHz, 64 MB pamięci RAM (zalecane 256 MB), napęd CD-ROM x 2, karta graficzna SVGA, system operacyjny Win 98SE, ME, 2000, XP, 2003.

Cena programu w wersji jednostanowiskowej wynosi 1499 zł brutto. W cenie pakietu zawarty jest program TopSecret Next Generation. Niszczarka Next Generation jest w stu procentach polską technologią opracowaną przez specjalistów z firmy G DATA Software.