Nowa technologia aktualizacji w Windows Vista

W Windows Vista znajdzie zastosowanie nowa technologia aktualizacji i patchowania systemu. Dzięki temu zmniejszy się ilość niezbędnych restartów systemu, które mają często miejsce przy aktualizacji systemu.

Nazwa kodowa owej technologii to „Freeze Dry”. Technologia ta używa nowego menadżera odpowiedzialnego za restarty systemu w Windows Vista. Według Microsoftu, użytkownicy nie będą musieli restartować komputerów po dokonanej aktualizacji oprogramowania.

Będzie nawet istniała możliwość, aby patchować konkretne oprogramowanie nie wyłączając go. Windows Vista automatycznie „podmieni” nowe zaktualizowane wcześniej oprogramowanie przy najbliższym restarcie danej aplikacji.

Technologia ta będzie bardzo przydatna. Specjalnie powinni ją jednak docenić administratorzy, którzy automatycznie instalują zawsze najnowsze aktualizacje. Dzięki nowemu rozwiązaniu, wszystkie dane będą bezpieczne. W „starym systemie”, kiedy dochodziło do aktualizacji należało zrestartować komputer, przez co wszystkie ważne dane, które nie zostały zapisane należało bezzwłocznie i jak najszybciej zapisać. W innym wypadku dochodziło do ich utraty. Teraz nie będzie już to problemem.

Takie rozwiązanie wielce zbliża nas do „utopii”, w której aktualizacje będą dokonywane automatycznie, jednym kliknięciem guzika.

„Możliwość patchowania systemu bez wymagania jego zrestartowania jest doskonałą wiadomością. To udogodnienie, na które użytkownicy Windowsa już długo czekali” – mówi John Pescatore, wice-prezes firmy Gartner.

Najnowszy system aktualizacji nie będzie już wymagał od użytkownika/administratora odwiedzania stron WWW z najnowszymi łatkami. Wszystko będzie działo się automatycznie.
Źródło: CNET News
msvista.pl