Nowa technologia identyfikacji twarzy

Naukowcy z nowojorskiego Uniwersytetu Stony Brook, opracowali nową technologię identyfikacji twarzy. Analizuje ona sposób, w jaki dana osoba się uśmiecha.

Zespół fizyków w swoim rozwiązaniu oparł się na badaniu “wzoru ruchów” mięśni podskórnych w trakcie uśmiechania się, w odróżnieniu od dotychczasowych metod analizy powierzchni twarzy. Jak wyjaśnia E. Guan, szef zespołu naukowców Uniwersytetu Stony Brook, dotychczasowe rozwiązania można było w łatwy sposób oszukać. Opierały się one na pomiarach odległości pomiędzy charakterystycznymi punktami twarzy, np. odległość pomiędzy oczami, czy ustami i oczami. Taki mechanizm pomiarów powodował, że system rozpoznawania twarzy nie radził sobie np. z makijażem czy okularami słonecznymi, które wprowadzały zakłócenia.

Nowa technologia analizuje obraz twarzy osoby w trakcie uśmiechu. Zarejestrowany obraz badany jest pod kątem sposobu poruszania się skóry wokół ust, ze szczególnym uwzględnieniem zmian położenia niewielkich zmarszczek na jej powierzchni. Co ważne, do analizy nie jest wymagany pełny uśmiech identyfikowanej osoby, a czułość systemu pozwala rozpoznawać nawet osoby, która starają się pozostawać poważnymi.

System z powodzeniem identyfikuje twarze czterech członków zespołu, którym udało się oszukać rozwiązania oparte na innych metodach analizy obrazu twarzy. Obecnie naukowcy planują testować swoje rozwiązanie przy zwiększonej liczbie rozpoznawanych twarzy do 30. Twórcy nowej technologii mają nadzieję, że ich wynalazek będzie pomocny np. w diagnozowaniu porażeń nerwowych twarzy.