Nowości w Google Earth i Google Maps

Google wprowadziła szereg aktualizacji do swojego pakietu programów kartograficznych, co jest kolejnym przykładem zaangażowania Google w tworzenie narzędzi do udostępniania informacji geograficznych.

Innowacyjne rozwiązania, zaprezentowane wczoraj na żywo podczas pierwszej konferencji Geo Developer Day, organizowanej przez Google, łączą użytkowników z informacjami o otaczającym świecie, jak również odpowiadają na rosnące potrzeby programistów.

„Pierwszą rocznicę Google Earth i interfejsu API do Google Maps uczciliśmy wprowadzając nowe technologie, przeznaczone do tych produktów” – powiedział John Hanke, dyrektor Google Earth and Maps.

„W ubiegłym roku odnotowaliśmy ponad 100 milionów unikalnych pobrań aplikacji Google Earth, ponad 30 tysięcy serwisów internetowych stworzyło własne wersje map, łącząc swoje dane geograficzne z interfejsem API Google Maps”.

Nowości związane z Google Earth

Aktualizacja zdjęć satelitarnych – znacząca aktualizacja zdjęć w wysokiej rozdzielczości, znajdujących się w bazie Google Earth, zwiększa ich liczbę czterokrotnie. Dzięki temu szczegółowe zdjęcia, umożliwiające rozróżnianie obiektów o wymiarach poniżej 1 metra, dostępne są dla ponad jednej trzeciej światowej populacji. Początkowo z nowej bazy korzystać będzie tylko Google Earth, jednak wkrótce dostęp do niej uzyska także serwis Google Maps.

Nowa wersja Google Earth – pierwsza znacząca aktualizacja Google Earth od jej premiery, która miała miejsce rok temu, wprowadza ulepszony interfejs użytkownika i nowe narzędzia umożliwiające tworzenie i wyświetlanie materiałów dostarczanych przez firmy trzecie i użytkowników.

Funkcja pozwalająca dodawać teksturowane budynki oznacza nowy poziom realizmu i szczegółowości w trójwymiarowym świecie Google Earth. Aplikacja Google Earth jest teraz dostępna dla systemów Windows, Mac i – po raz pierwszy – Linux; dostępne są w pełni zlokalizowane wersje: francuska, włoska, niemiecka i hiszpańska.

Google SketchUp z teksturowanymi budynkami – równolegle z premierą Google Earth, Google SketchUp oferuje teraz mechanizm tworzenia teksturowanych budynków, które mogą być wizualizowane w Google Earth i serwisie Google 3D Warehouse.

Firma Google ogłosiła również kilka aktualizacji serwisu Google Maps i interfejsu API do Google Maps. Interfejs ten przeznaczony jest dla programistów. Jego użytkownicy w łatwy sposób dodają interaktywne, dynamiczne mapy Google do swoich serwisów internetowych.

Nowości związane z Google Maps

API do Google Maps – w odpowiedzi na uwagi programistów, którzy dzięki Google Maps tworzą własne mapy, dodając do nich informacje geograficzne, do interfejsu API do Google Maps wprowadzono mechanizm integrowania danych na podstawie adresów. Możliwość geokodowania adresów za pomocą API do Google Maps to funkcja najbardziej oczekiwania przez użytkowników API.

KML dla Google Maps – nowa funkcja Google Maps pozwala wyświetlać dane KML (Keyhole Markup Language – format pliku wykorzystywany przez Google Earth i inne aplikacji do współdzielenia informacji geograficznych) na mapach Google Maps. Dzięki temu dane stworzone w programie Google Earth mogą być wyświetlane w przeglądarce jako proste rozszerzenie Google Maps. Mechanizm KML dla Google Maps nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych, sprawiając, że współdzielenie informacji geograficznych jest jeszcze łatwiejsze.

Google Maps for Enterprise – reagując na potrzeby firm, Google ogłosiło program odpłatnego licencjonowania i wsparcia dla firm, które chcą wbudować mechanizm Google Maps w swoje serwisy internetowe lub wewnętrzne aplikacje. Korzystając z interfejsu API do Google Maps, produkt ten pozwala firmom nanosić na mapę lokalizację klientów, śledzić przesyłki, zarządzać siedzibami lub umieszczać dowolne inne dane w kontekście geograficznym.

Źródło: informacja prasowa (MMD PR)