Nowy Firefox

Opensource’owa przeglądarka Firefox i klient poczty elektronicznej Thunderbird zostaną zaktualizowane po raz drugi w przeciągu tygodnia. Powodem aktualizacji są zmiany w kodzie, które zablokowały funkcjonowanie niektórych rozszerzeń.

Jak podają przedstawiciele Mozilla Foundation, uaktualnione Firefox i Thunderbird będą oznaczone numerem wersji 1.0.6 natomiast Mozilla Suite będzie zaktualizowany do wersji 1.7.10.

Wygląda na to, że powodem problemu były poprawki zabezpieczeń, wprowadzone do zeszłotygodniowej wersji 1.0.5.

„Jest bardzo duża szansa, że niektóre z ogólnych usprawnień zabezpieczeń, wprowadzone do zeszłotygodniowej wersji, kolidowały z poprzednio dodanymi rozszerzeniami. Chcemy zlokalizować i naprawić jak najwięcej z nich, przed wypuszczeniem wersji 1.0.6” – oznajmili przedstawiciele fundacji.

Z powodu zbliżającej się aktualizacji, Mozilla Foundation zwróciła się do developerów o tymczasowe wstrzymanie prac nad wersjami językowymi dla rynków nieanglojęzycznych.

Ruch ten wywołał sporą falę krytyki.

Jeden z developerów napisał na grupie dyskusyjnej: „Dostajemy masy e-maili od użytkowników Firefoxa z Polski. Pytają nas, dlaczego wersja 1.0.5 nie jest dostępna po polsku”.

Inny developer dodał: „Jeszcze kilka dni [takiego zachowania ze strony Mozilla Foundation] i będziemy mieli wielką katastrofę public relations dla Firefoxa poza USA”.

Dziesiątki milionów użytkowników wciąż posługują się wersją 1.0.4, a opublikowano już doniesienia o krytycznych błędach w zabezpieczeniach wersji 1.0.5.

Źródło: news.com