Nowy megaabonament TP SA zablokowany

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie zgodził się, by TP wprowadziła ofertę „TP zawsze za darmo” w proponowanej postaci – abonament za 115 zł miesięcznie pozwalałby bez ograniczeń dzwonić lokalnie i międzymiastowo wewnątrz sieci TP przez cały tydzień.

Zdaniem URTiP propozycja TP jest sprzeczna z prawem telekomunikacyjnym i mogłaby zaszkodzić konkurencji na rynku.

Miał to być hit TP SA i sposób na powstrzymanie ucieczki klientów do sieci komórkowych oraz konkurentów w sieci przewodowej.

Firma spodziewała się, że nowa oferta zakończy się sukcesem podobnie jak wprowadzone półtora roku temu dwa abonamenty z wliczonymi rozmowami lokalnymi i międzymiastowymi w weekendy oraz w weekendy i wieczory.

Pierwotnie TP SA chciała wprowadzić megaabonament 1 czerwca. Projekt oferty „Zawsze za darmo” spółka złożyła u prezesa URTiP-u do zatwierdzenia 25 kwietnia. Urząd zażądał jednak wyjaśnień i TP SA przesunęła termin wprowadzenia abonamentu na 15 czerwca.

URTiP oficjalnie nie komentuje swych decyzji. Podzielił jednak zastrzeżenia Tele2, które domagało się, by równolegle odpowiednik planu „TP zawsze za darmo” został wprowadzony do oferty hurtowej TP dla operatorów alternatywnych. – Przy stawkach, jakie obecnie płacimy TP SA, nie mamy szans na zaproponowanie podobnej oferty – tłumaczył Karol Wieczorek, rzecznik Tele2.

Z kolei Telekomunikacja ripostowała, że to Tele2 działa ze szkodą dla konsumentów, bo chce zablokować korzystną dla nich ofertę.

Zastrzeżenia URTiP-u budziło też to, że abonenci TP SA korzystający z nowej oferty poza abonamentem nie płaciliby za połączenia lokalne i międzymiastowe tylko wewnątrz własnej sieci, jednak płaciliby już za takie rozmowy z użytkownikami sieci innych operatorów (jest ich ponad milion).

Moda na ryczałty na połączenia telefoniczne przybyła do Europy z USA. Klienci mogą rozmawiać bez stresowania się wizją wielkiego rachunku telefonicznego, zaś operatorzy zyskują bardziej stabilne źródło przychodów.

Przed tygodniem France Telecom, inwestor strategiczny TP SA, zaoferował we Francji ryczałt na połączenia telefoniczne za 79 euro (320 zł) miesięcznie. Pozwala on nie tylko na nienaliczane rozmowy lokalne i międzymiastowe jak w przypadku odesłanej do poprawki oferty TP SA, ale także na komórki oraz za granicę.

Autor: Paweł Rożyński
Źródło: Gazeta.pl