Oszukali teleoperatora na 2,7 mln złotych

Policjanci zatrzymali 46-letniego bielszczanina, który wspólnie z dwoma obywatelami Izraela oszukał polskiego operatora telekomunikacyjnego na prawie 2,7 miliona złotych.

Mężczyzna został już aresztowany przez sąd – poinformowały służby prasowe śląskiej policji.

Z informacji policjantów wynika, że w styczniu 2003 roku mężczyźni założyli spółkę i wydzierżawili od operatora telekomunikacyjnego łącza umożliwiające – za pośrednictwem internetu – nawiązywanie połączeń głosowych z całym światem.

W ciągu ponad trzech tygodni firma pośredniczyła w nawiązaniu około 7 milionów rozmów telefonicznych, głównie z Wietnamem i Kubą. Mężczyźni zarobili blisko 2,7 miliona złotych. Nie uregulowali jednak należności wobec operatora. Łącza zostały zablokowane, a o sprawie dowiedziała się policja.

„Funkcjonariusze natychmiast przeszukali siedzibę spółki. Przestępcy zdążyli jednak wcześniej zdemontować wszystkie urządzenia służące do nawiązywania połączeń” – podało w komunikacie biuro prasowe śląskiej policji.

W październiku ubiegłego roku, na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, zatrzymano na Cyprze jednego z Izraelczyków. Został przewieziony do Polski. Przedstawiono mu zarzut oszustwa na znaczną kwotę. Grozi za to kara do 10 lat więzienia. Izraelczyk przebywa w areszcie.

Obecnie aresztowany został bielszczanin, który był pełnomocnikiem spółki.

Nadal ukrywa się trzeci mężczyzna, Izraelczyk. Śląska policja podała, że w najbliższym czasie zostanie złożony wniosek do sądu o wydanie wobec niego Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Źródło: PAP