Piraci. Paserstwo. Internet

Temat ten znany chyba dość dobrze każdemu z nas. Ostatnio dosyć dużo się mówi o tym. Nawet pisaliśmy o podobnej sytuacji, która miała miejsce w Tarnowie. Jednak nie każdy wie co może grozić nam nawet za samo kupno pirackiej płyty CD…

Tym wstępem chciałbym przedstawić kilka artykułów które naprawdę warto przeczytać. Oto one:

Wszyscy jesteśmy przestępcami
Prosta i podstawowa interpretacja art. 292 polskiego kodeksu karnego prowadzi do jednoznacznego wniosku, że za zakup pirackiej płyty CD grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Zatem każdy, kto kupuje takie płyty jest przestępcą, i co do tego nie można zadnej wątpliwości. Kwestie związane z zakupem pirackich nagrań, dotyczą więc takich sytuacji, kiedy swego rodzaju „przyzwolenie” społeczne prowadzi na drogę przestępstwa. Pojawiają się jednak takie sytuacje, w których zupełnie bezwiednie można stać się przestępcą. Szczególnie łatwo o to w Internecie.

Pirat to złodziej = PRZESTĘPCA – Kupujący to paser = PRZESTĘPCA
Bez względu na to, czy kupuje się jedną płytę za 15 złotych, czy też kilkadziesiąt, popełnia się przestępstwo unormowane w art.292 kk.

Paser w Sieci
Niewykluczone, że niedługo nielegalne giełdy znikną z ulicy i pojawią się w Sieci.
Na cybertargu można kupić wszystko, począwszy od płyt CD i książek, a skończywszy na domach i samochodach. Niestety, nie zawsze legalnie. W Internecie bez problemu można kupić przedmioty kradzione.

Lepiej ukraść niż nie mieć
Niewielki napis pod reklamą brzmi groźnie: „Po 15 listopada 2000 roku BSA podejmie wzmożone działania antypirackie”. Do kogo skierowane jest to ostrzeżenie? Otóż do tych wszystkich, którzy korzystają w Polsce z nielegalnego oprogramowania komputerowego. Czyli do nas. A kto się przejmie takim ogłoszeniem? Zapewne nikt.