Piracki program wart milion dolarów!

Policjanci Zespołu Przestępstw Gospodarczych Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dokonali przeszukania i kontroli w jednej z firm, mających siedzibę na terenie powiatu złotoryjskiego.

Kontroli dokonano w związku z podejrzeniem posiadania przez firmę nielegalnego oprogramowania. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w trakcie kontroli policjanci wykryli m.in. wysoce wyspecjalizowane oprogramowanie techniczne, służące do projektowania urządzeń wykorzystywanych w technologii kosmicznej, którego wartość wstępnie oszacowano na ponad 1 mln. (!) dolarów amerykańskich.

Jak informuje portal Gazeta.pl, chodzi o pełną wersję programu Catia.

Taki program kosztuje pięć milionów dolarów. Wycena policji jest bardzo ostrożna. – powiedział dla portalu Sławomir Szczerkowski, reprezentant organizacji Business Software Alliance.

Catia to specjalistyczny program do projektowania konstrukcji. Produkt francuskiej firmy lotniczej Dassault Systems sprzedawany przez IBM. Można za jego pomocą projektować mosty, silniki, samochody, samoloty – dodał.

Policjanci ustalili, że firma działała na terenie powiatu złotoryjskiego od kwietnia 2005 r. i prowadzi działalność w zakresie projektowania i budowy urządzeń.

Komputery, w których ujawniono nielegalne oprogramowanie zostały zakupione w jednym z krajów Unii Europejskiej, skąd pochodzą też dwaj właściciele firmy. Tam też zainstalowano oprogramowanie, na które firma nie posiadała dokumentacji.

Jak informuje Gazeta.pl, prokurent spółki przekonywał policję, że firma ma licencję na Catię. To prawda – potwierdził dla portalu Gazeta.pl Sławomir Szczerkowski. Ale licencję ma firma niemiecka, związana z tą ze Złotoryi. Ta licencja obowiązuje tylko na terenie Niemiec. IBM kilka razy zwracał się do polskiej firmy o uporządkowanie sprawy i dokupienie licencji. Ale firma tego nie zrobiła. – wyjaśnił.

Źródło: dobreprogramy.pl