Pogawędki na temat bezpieczeństwa w Windows Vista

We wtorek miał miejsce publiczny chat on-line traktujący o bezpieczeństwie w nadchodzącym systemie operacyjnym Windows Vista. Głównym prowadzącym i odpowiadającym na pytania był sam Mike Nash, człowiek odpowiedzialny za bezpieczeństwo w produktach Microsoftu.

Nash ogólnie poinformował słuchaczy, w jakich kierunkach zmierzają zmiany w Windowsowej polityce bezpieczeństwa (konkretnie mowa tu o systemie Windows Vista). Oto ich zarys:

Bezpieczne IE. Głównym zadaniem jest zlikwidowanie problemu, kiedy to złośliwe oprogramowanie samo instaluje się na komputerze, bez wiedzy użytkownika.

Dlatego też, w nowym systemie IE będzie uruchamiane w „izolacji” od innych aplikacji i procesów systemowych. Zostaną także nałożone limity na IE, przez co proces przeglądarki będzie miał prawo zapisu tylko w lokalizacji ‚Temporary Internet Files’.

Standardowo zostanie także wyłączona obsługa ActiveX a obiekty COM będą poddane bardziej restrykcyjnej kontroli.

Firewall. Ma on zostać wyposażony w szereg nowych przydatnych funkcji, m. in. zaawansowane filtrowanie pakietów oraz forwarding połączeń.

Walka ze spyware. Microsoft obiecuje, iż wyposaży każdego użytkownika ich produktu w technologię wykrywania aplikacji typu spyware. Najprawdopodobniej mowa tutaj o programie Microsoft AntiSpyware.
Źródło: TechWeb News, IT Observer
msvista.pl