Polak najlepszym informatykiem

Czy Polak może być najlepszym informatykiem na świecie? Jak najbardziej! Mamy najlepszych informatyków nie tylko zespołowo, ale i indywidualnie, a dowodem na to może być m.in. zdobycie pierwszego miejsca w prestiżowym i światowym konkursie indywidualnym TopCoder, który miał miejsce w Uncasville w Stanach Zjednoczonych. W tym roku finał wygrał właśnie Tomasz Czajka.

„To jest konkurs, w którym startują ludzie z całego świata” – podkreśla Gąsienica-Samek. Najpierw, co tydzień organizowane są otwarte konkursy, a potem – w ich wyniku – tzw. TopCoder Open. Najlepsi kwalifikują się do eliminacji, po których 16 osób przechodzi do półfinału, który odbywa się Stanach Zjednoczonych. Następnego dnia – w tym samym miejscu – odbywa się finał, w którym uczestniczą już tylko cztery osoby – wyjaśniał mechanizm konkursu.

„Z puli nagród w wysokości 100 tys. dolarów Tomek zgarnął połowę” – powiedział Andrzej Gąsienica-Samek. Zwrócił uwagę, że konkurs sponsorował największy na świecie producent procesorów INTEL.

Według niego, Polska jest również na pierwszym miejscu w ogólnej klasyfikacji krajów w TopCoder, tzn., że najlepsze średnie wyniki w cotygodniowych eliminacjach tego konkursu osiągają Polacy.

Gąsienica-Samek zwrócił uwagę, że jego kolega „przez ostatnie pół roku wstawał co tydzień o 2 w nocy, aby brać udział w eliminacjach, bo konkurs odbywa się w godzinach dogodnych dla Amerykanów”. Poinformował również, że „Tomek – który w czasie wakacji pracował dla Microsoft nad najnowszą wersją systemu Windows – planuje studia doktoranckie, na jednej z najlepszych uczelni”.

Natomiast drugi członek zespołu – Krzysztof Onak – który w zeszłym roku uczestniczył w konkursie po raz pierwszy (a można startować jedynie dwa razy), w tym roku ” – razem z Tomkiem Malesińskim i Pawłem Parysem – jak burza przeszedł eliminacje centralnoeuropejskie i kroczy po kolejne zespołowe Mistrzostwo Świata w kwietniu 2004″. Również on planuje studia doktoranckie, na jednej z najlepszych uczelni.

Źródło: PAP