Polka obchodzi zabezpieczenia drugiej bety Windows Vista

Joanna Rutkowska, polska specjalistka ds. zabezpieczeń pracująca dla singapurskiej firmy Coseinc zaprezentowała na konferencji Black Hat metody złamania zabezpieczeń systemu Windows Vista.

Polka pokazała, jak w Windows Vista Beta 2 zainstalować niepodpisane sterowniki. Przedstawiciele Microsoftu ze spokojem przyjęli informacje, twierdząc, iż w nowszych buildach Visty podatność na zaprezentowane metody ataku nie występuje.

W pierwszym opisywanym przypadku, Rutkowska wykorzystała zapisywanie na dysku nieużywanych stron pamięci. Po uruchomieniu kodu alokującego duże ilości pamięci operacyjnej nadpisała fragment pliku wymiany własnym kodem zmieniając jeden z działających w trybie jądra sterowników. Wywołanie funkcji sterownika spowodowało jego ponowne załadowanie i uruchomienie kodu wyłączającego zabezpieczenia.

Dodatkowo, Joanna Rutkowska zaprezentowała w jaki sposób korzystając z technologii wirtualizacji wprowadzić do Visty rootkit.

Przedstawiciele Microsoftu, w tym obecny na konferencji Ben Fath (z Security Technology Unit Microsoftu) potwierdzili, że pokazane przez Rutkowską metody ataku są im znane i nowe buildy Visty są na nie odporne.

Sama hakerka przyznała, iż zastosowane przez nią metody ataku nie wykorzystują błędów systemu a udokumentowane funkcje. Poradziła jednak koncernowi z Redmond aby nie dawał kontom użytkownika bezpośredniego dostępu do dysku oraz wyłączył możliwość zapisywania pamięci z przestrzeni jądra w pliku wymiany.

Autor: Krzysztof Pietrzak
Źródło: gazeta.pl