Polska policja i FBI zlikwidowały internetowy gang

Lubelscy policjanci przy współpracy z FBI zlikwidowali gang okradający przez internet klientów jednego z dużych banków. W Warszawie zatrzymano 19-letniego studenta informatyki, który był szefem gangu.

W sumie w areszcie jest 10 osób. Jedną osobę zatrzymano w Stanach Zjednoczonych. Jest to właściciel serwera, z którego korzystali przestępcy.

Gang okradł kilkadziesiąt osób na terenie całego kraju na ponad 290 tysięcy złotych. Oszuści działali od września ubiegłego roku. Rozsyłali za pośrednictwem internetu trojany. Program „podpatrywał” hasła dostępu do bankowych kont elektronicznych i przesyłał dane na serwer w USA. Następnie hacker, wykorzystując te dane, logował się poprzez Internet na e-konta klientów banku, skąd dokonywał kradzieży różnych kwot. Pieniądze te przelewał na rachunki podstawionych osób.

Część pieniędzy została odzyskana, bo bank zdążył zablokować konta przestępców, zanim dokonali wypłaty.

Przestępcy okradali też klientów jednego z niemieckich banków. Ukradli kilka tysięcy euro, pieniądze wypłacili na Ukrainie.

„Przestępcy wpadali pojedynczo, teraz kiedy został zatrzymany 19-letni Mateusz R. można powiedzieć, że gang został zlikwidowany” – mówi rzecznik lubelskiej policji, podinspektor Janusz Wójtowicz.

19-latek studiuje w Warszawie informatykę na jednej z renomowanych uczelni. 2 lata temu był już zatrzymywany jako współsprawca ataków hakerskich, między innymi na strony internetowe MPK w Lublinie.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza
Polscy hakerzy zatrzymani