Rekordowa konfiskata

Luksemburska policja skonfiskowała blisko milion płyt CD z pirackimi zapisami koncertów takich wykonawców jak The Beatles, Bruce Springsteen, Guns N´ Roses, Pink Floyd, REM, Rolling Stones i U2.

Płyty znajdowały się w dwóch magazynach na terenie Luksemburga. Policja i wspierający ją przedstawiciele wytwórni płytowych twierdzą, że odkryli międzynarodową siatkę dystrybutorów nielegalnych bootlegów. Mieli oni dostarczać kopie nielegalnych nagrań koncertów sprzedawcom na terenie Europy, a być może także poza nią. Wartość skonfiskowanych płyt to przynajmniej 10 mln euro. W sprawę zamieszany jest zamieszkały na terytorium Luksemburga obywatel Holandii, któremu w przeszłości stawiano już zarzuty dystrybucji nielegalnych kopii nagrań muzycznych.

Jak wynika z najnowszych raportów, na terenie Unii Europejskiej piractwo staje się coraz większym problemem. W roku 2001 do Unii próbowano wwieźć 40 mln sztuk pirackich płyt – aż 349% więcej, niż rok wcześniej. Wartość sprzedaży nielegalnych kopii w UE szacuje się na 2 mld euro. Połowę tej kwoty stanowią wpływy ze sprzedaży płyt z muzyką.