Rząd brytyjski walczy z przestępczością

W Wielkiej Brytanii powstanie specjalna jednostka policji do walki z przestępczością w internecie, w tym zwłaszcza z pedofilią i oszustwami finansowymi – ogłosił rząd tego kraju.

„Nowe technologie przyniosły wielkie korzyści zwykłym użytkownikom, ale są też wykorzystywane przez przestępców” – uzasadnił powołanie jednostki brytyjski minister spraw wewnętrznych Jack Straw.

Narodowa Jednostka do Walki z Przestępstwami Zaawansowanych Technologii (NHTCU) będzie się składała z 80 wysokiej klasy informatyków. Ich miejsce pracy będzie trzymane w ścisłej tajemnicy – wyjaśnił Jack Straw, dodając, że na utworzenie nowej jednostki przeznaczono 25 mln funtów.

Minister podkreślił, że Wielka Brytania chce być najbezpieczniejszym miejscem handlu internetowego na świecie, a także chce, by „brytyjskie dzieci mogły bezpiecznie surfować po Sieci”.

Tymczasem Forum ds. Przestępstw w Internecie, grupujące przedstawicieli policji, rządu i specjalistów od nowych technologii, ostrzega, że wzrasta ryzyko napastowania brytyjskich dzieci w Internecie przez pedofilów.

Jak szacuje organizacja, rozwój Internetu spowodował, że ok. 4,8 mln nieletnich ma swobodny dostęp do Sieci. Milion z nich nie skończyło jeszcze 14 lat, co niesie ze sobą szczególnie wiele zagrożeń – podkreślają specjaliści.

Decyzja o powołaniu NHTCU jest – zapowiadaną wcześniej – reakcją rządu Wielkiej Brytanii na nawoływania Forum do stanowczych działań władz zapobiegających rosnącemu problemowi przestępczości z zastosowaniem nowych technologii.

W czasie największej na Wyspach akcji przeciwko pedofilom w Sieci zatrzymano i skazano w 1998 roku siedmiu mężczyzn odpowiedzialnych za zamieszczanie w Internecie zdjęć z pornografią dziecięcą.

Z kolei w ostatni piątek ogłoszono w Londynie, że policji udało się wykryć grupę odpowiedzialną za internetowe oszustwa na łączną kwotę prawie 4 mld dolarów