ServicePack2 też dziurawy?

Firmy zajmujące się bezpieczeństwem w internecie zapowiedziały rozpoczęcie wyszukiwania dziur w najnowszej aktualizacji systemu Windows XP Microsoftu.

Niemiecka firma Heise Security ogłosiła, że odkryła dwie dziury, które mogą być wykorzystane w celu zablokowania wyświetlenia przez Service Pack 2 dla Windows XP komunikatów o uruchomieniu niebezpiecznego programu, potencjalnie dającego możliwość wykonania na komputerze szkodliwego kodu.

Dalsze informacje na temat nowych dziur pojawią się wkrótce, zapowiedział Thor Larholm, analityk firmy PivX Solutions, zajmującej się wyszukiwaniem luk w najnowszej aktualizacji systemu Microsoftu od momentu jej udostępnienia w internecie. Larholm przekazał już swoje spostrzeżenia gigantowi z Redmond, ale odmówił podawania jakichkolwiek szczegółów na ten temat. „Jestem pewny, że w ciągu kilku najbliższych tygodni odkryjemy jakieś poważne luki w SP2, a w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się jakieś wirusy wykorzystujące słabości tej aktualizacji”.

W przeszłości Larholm odkrył znaczną ilość dziur w systemie Windows XP i przeglądarce Internet Explorer. Microsoft nie potwierdził otrzymania raportu na temat nowych luk w najnowszej aktualizacji systemu Windows XP, ale zapowiedział że rozpocznie śledztwo w sprawie dziur odkrytych przez firmę Heise.

Najnowsze doniesienia specjalistów branży mogą sprawić, że użytkownicy systemu Windows XP będą mniej chętni do instalowania najnowszej łaty Microsoftu, albowiem wielu z nich wstrzymywało się dotychczas z „uodpornieniem” swoich komputerów do czasu, aż aktualizacja zostanie porządnie zweryfikowana.

Z kolei Bill Gates określił SP2 jako najobszerniejszą darmową aktualizację Windowsów jaka dotychczas miała miejsce w historii i dodał, że prace nad tym pakietem opóźniły inne projekty, w tym m.in. następną wersję systemu Windows – Longhorn.

Źródło informacji: ZDNet