Linux Microsoft

SONIC: Microsoft właśnie wypuścił debianową dystrybucję dla urządzeń sieciowych

Microsoft bardzo szybko wkracza na swoją nową drogę jaką jest open-source podkreślając przy każdej sposobności że „kocha linuxa”. Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu wiadomości o przygotowywaniu portowanego serwera SQL swojej produkcji dla systemów Linux, korporacja wypuściła bazującą na Debianie opensourcową dystrybucję przeznaczoną dla sieciowych urządzeń takich jak switche lub routery.

Dystrybucję tę nazwano SONiC (Software for Open Networking in the Cloud). Została stworzoną aby lepiej kontrolować zasoby sprzętowe pod wymagania użytkownika. Zamiast opierać się na rozwiązaniach dostarczonych z firmware’em dostarczonym przez producenta można dyktować urządzeniom w jaki sposób mają działać. System ten jest bezpośrednią konkurencją dla systemów „White Box” od firm takich jak „DELL” „HP” czy „Cumulus Networks”.

Na blogu Microsoft Azure, CTO – Mark Russinovich wspomniał o „SONiC’u” jako kolekcji komponentów sieciowych niezbędnych do budowy urządzeń sieciowych takich jak switche. Jest to w pełni open-sourcowa platfroma, która współpracuje z urządzeniami pochodzącymi od wielu różnych producentów.

W pierwszej kolejności Microsoft wykorzystał SONiC w swojej serwerowni dla chmury a następnie w produkcyjnym data-center. Jak podają różne źródła nowy system został zbudowany na wcześniej przygotowanej przez nich dystrybucji o nazwie ACS. Trzeba jednak podkreślić że system mimo iż wykorzystuje wiele komponentów z Debiana nie jest Linuxem a jedynie OS’em dla urządzeń L3 (urządzenia warstwy 3).

Dystrybucja jest do pobrania z repozytorium GitHub (konta należącego do Microsoft Azure): http://azure.github.io/SONiC/