SpreadFirefox.com hacked

Znana miłośnikom alternatywnych przeglądarek internetowych strona SpreadFirefox, mająca na celu koordynowanie akcji promującej przeglądarkę Firefox została już prawie tydzień temu z powodzeniem zaatakowana przez nieznanych włamywaczy.

Jak podaje Arstechnica, dopiero wczoraj wszyscy zarejestrowani użytkownicy SpreadFirefox otrzymali e-mail oznajmiający, iż ich dane prywatne, w tym hasła mogły zostać przejęte przez włamywaczy. Na kilka dni strona zniknęła z sieci.

Użytkownikom serwisu SpreadFirefox zaleca się zmianę hasła, bądź haseł – jeśli to, chroniące dostęp do konta na SpreadFirefox nie było unikalnym.

Problemy ze stroną internetową, a raczej domeną ma także od pewnego czasu przeglądarka Opera.

Mianowicie, domena opera.pl prowadzi pod adres waddi.requin.jmsp.net, gdzie ujrzymy zawartość strony http://www.mozilla-europe.org/pl/.

Choć adres Opera.pl nie jest w jakikolwiek sposób oficjalnie wspierany, czy też utożsamiany z przeglądarką Opera – budzi jednoznaczne skojarzenia, a przede wszystkim wprowadza w błąd niedoświadczonych Internautów oraz niekorzystnie wpływa na atmosferę pomiędzy środowiskami sympatyków przeglądarek Firefox i Opera.

Warto podkreslić, że już jakiś czas temu polscy sympatycy Firefoksa apelowali do administratorów serwerów Mozilla Europe o konfigurację serwera umożliwiającą odczyt strony www tylko z oficjalnego adresu.

Autor: Piotr Konieczny
http://www.spreadfirefox.com/?q=node/view/16836
http://arstechnica.com/news.ars/post/20050715-5101.html