Sprytny spam

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem ostrzegają przed trojanem, który automatycznie dołącza spam do listów elektronicznych, informacji wysyłanych przez komunikatory czy postów publikowanych na listach dyskusyjnych.

Malware wykorzystuje do tego celu składnik warstwy Windows, którego zadaniem jest monitorowanie ruchu sieciowego.

Spam tego typu nie jest niczym nowym, jednak ten różni się od masowo wysyłanej niechcianej poczty tym, że jest zintegrowany ze zwykłymi informacjami wysyłanymi przez prawdziwe osoby, które nie mają świadomości o tym, iż przy okazji rozsyłają spam.

Atak rozpoczyna się w momencie kliknięcia użytkownika w odnośnik, który zachęca do obejrzenia śmiesznego filmu. W ten sposób uruchamiany zostaje plik wykonawczy pobierający trojana znanego jako Trojan.Mespam.

Malware dołącza spam do postów na listach dyskusyjnych oraz informacji wysyłanych przez komunikatory internetowe AIM, Yahoo Messenger, GTalk oraz ICQ.

Listy wysyłane z popularnych serwisów, takich jakGoogle Mail, Hotmail oraz Yahoo Mail również mogą wysyłać dołączony spam.

Eksperci radzą więc, aby użytkownicy nie klikali w nieznane odnośniki poublikowane na forach, czy też otrzymywane w listach elektronicznych lub poprzez komunikatory internetowe.

źródło: vnunet.com