Stany Zjednoczone bombardują Europę

Oczywiście chodzi o plagę spamu. Prawie wszystkie maile zawierające niechciane oferty, jakie docierają do Wielkiej Brytanii, pierwotnie zostały wysłane ze Stanów Zjednoczonych. Ich nadawcy nawet nie zadają sobie trudu przeliczenia cen towarów na Euro.

„Spam jaki dostajemy z Ameryki, to okazja do zrobienia niewiarygodnie dużych pieniędzy” – powiedział Olle Thylander, pracownik Szwedzkich Uniwersyteckich Sieci Komputerowych, organizacji która nadzoruje ruch w sieciach uniwersyteckich w Szwecji. Choć brakuje pełnych danych na temat ilości spamu docierającego do Europu, wielu specjalistów jest zgodnego zdania, że problem się nasila. Europa wciąż nie wypracowała wspólnego stanowiska, dotyczącego sposobu walki z plagą spamu z USA. Co więcej, choć Stary Kontynent „importuje” z Ameryki problem zalewu niechcianych informacji, to brakuje skutecznych sposobów walki z zaśmiecaniem skrzynek pocztowych.

W przeciwieństwie do regionów USA, ustawowo chronionych przed zalewem spamu – m.in. stanu Virginia – prawo Unii Europejskiej nie przewiduje kar więzienia za tego typu czyny. Co prawda nadawcy spamu zagrożeni są karą grzywny, jednak jej wielkość jest ustalana indywidualnie przez poszczególne kraje, a efektywność działania jako elementu odstraszającego raczej nikła. Jak mówi Cristina Garcia del Valle, rzeczniczka hiszpańskiego Ministerstwa Nauki i Technologii – Większość firm wysyłających niechciane maile to koncerny międzynarodowe, jednak nie dysponujemy takim rozwiązaniem, które umożliwiało by zatrzymanie tego procesu”. Z kolei Jens Storm Lernoe, który nadzoruje operacje MSN Microsoftu i Hotmail w Danii powiedział, że ponad 95% spamu pochodzi z zagranicy, w większości ze Stanów Zjednoczonych. Dodał także, że w USA swobodnie można kupić listy zawierające adresy mailowe mieszkańców Europy. Co prawda podobne listy można także kupować w Europie, jednak nie w tej skali co na terenie USA.

Źródło informacji: IT News

Zobacz również:

Buffalo Spammer aresztowany w Nowym Jorku
16.400.000 $ za spam
Ilość spamu w sieci wciąż rośnie
:: [OBRAZ] Raport Brightmail’a

Metody walki ze spamem (artykuł)
PolSPAM vs. SMB
Internautów najbardziej wścieka spam
Test Turinga jako blokada spamu
Newsy dot. spamu