Szybsze Wi-Fi już za rok?

Konsorcjum TGn Sync, podobnie jak nieco wcześniej rywalizujące z nim WWiSE, przedłożyło dokumenty odpowiadającej za tworzenie standardów organizacji Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE), a konkretnie – grupie zadaniowej pracującej nad standardem 802.11n.

Standard 802.11g ma umożliwić przesyłanie danych z prędkością 100Mb na sekundę, a nawet wyższą. Dla porównania: najszybszy obecnie standard komunikacji Wi-Fi – 802.11g – osiąga maksymalną prędkość transferu na poziomie 54Mb/s, ale przeciętne wartości są o połowę niższe. 802.11n ma być kolejnym krokiem w stronę rozszerzenia spektrum zastosowań technologii bezprzewodowych, które docelowo mają trafić do zupełnie nowych grup produktów – np. sprzętu dla kina domowego.

Wstępna specyfikacja 802.11n ma być gotowa w przyszłym roku, a ostateczna wersja przewidziana jest na przełom roku 2006 i 2007. Według ekspertów zatwierdzenie standardu może nastąpić jednak przynajmniej rok wcześniej. W odróżnieniu od poprzednich przypadków prac nad rozwiązaniami 802.11, tym razem nie będzie bowiem „wojny konsorcjów”. TGn Sync i WWiSE w zaproponowanych przez siebie specyfikacjach oparły się na technologii MIMO, więc wypracowanie kompromisu wydaje się być stosunkowo łatwe. Wcześniej – jak np. w wypadku 802.11 – propozycje różniły się drastycznie.

WWiSE zrzesza takie firmy jak Intel, Sony, Cisco Systems i Nokia, a TGn Sync – firmy nie tylko z branży komputerowej, w tym Airgo Networks, Broadcom, Conexant Systems, STMicroelectronics oraz Texas Instruments.

Źródło informacji: ZDNet