Tele2 chroni klientów przed dialerami międzynarodowymi

W reakcji na nasilające się zjawisko tzw. dialerów międzynarodowych – Tele2 zdecydowało się zablokować możliwość łączenia się z przez sieć tego operatora z Wyspami Św. Tomasza i Książęcą, Wyspami Cooka oraz Tuvalu.

Od jutra Tele2 wycofa z cennika i zablokuje możliwość łączenia się z Wyspami Św. Tomasza i Książęcą (numer kierunkowy: 00239), Wyspami Cook’a (00682) oraz Tuvalu (00688). Jest to reakcja na nasilające się w ostatnim czasie zjawisko niechcianych połączeń w tymi wyspami spowodowanych tzw. dialerami międzynarodowymi, których ofiarą padają użytkownicy modemowego dostępu do Internetu, po wejściu na niektóre strony z płatną treścią. Wobec tych programów bezskuteczne okazują się dotychczasowe narzędzia walki z dialerami tj.: blokada połączeń typu 0-700, czy programy antydialerowe.

Zablokowanie możliwości realizowania tych połączeń ochroni abonentów korzystających z preselekcji połączeń międzynarodowych poprzez sieć Tele2, przed niechcianymi połączeniami.

„Sądzimy, że zdecydowana większość abonentów nie chce być narażona na działanie dialerów międzynarodowych. W odpowiedzi na te oczekiwania zdecydowaliśmy się na całkowite zablokowanie możliwości łączenia się naszych abonentów z tymi wyspami, mimo że odbędzie się to kosztem uszczuplenia naszych przychodów. Jest to posunięcie radykalne, ale na daną chwilę jedyne skuteczne. Jeśli ktoś chce się nadal łączyć z tymi wyspami, w dowolnej chwili może wybrać prefiks innego operatora lub korzystać z tzw. kart pre-paid do rozmów międzynarodowych jak np. Karta Świat naszej firmy” – powiedział Piotr Nesterowicz, Dyrektor Generalny Tele2 Polska.

Tele2 nie wyklucza, że – w przypadku gdy specjaliści opracują skuteczną metodę ochrony przed dialerami międzynarodowymi – możliwość łączenia się z w/w wyspami zostanie przywrócona do cennika połączeń międzynarodowych operatora.

Koszt minuty połączenia z tymi wyspami w Tele2 wynosił 3,95 zł z VAT (w planie standardowym TP SA 7,63 zł z VAT).