ubuntu 16.4

Ubuntu 16.04 LTS — Xenial Xerus

Jak zapowiada Cononical udostępni nową wersję Ubuntu 16.04 LTS(Long Term Support) Xenial Xerus już 21 kwietnia 2016. Wersja LTS będzie bazować na Linux 4.4 LTS i będzie zawierać sporo nowych funkcjonalności. W tym artykule zaprezentujemy kilka z nich. Warto się z nimi zapoznać zanim zdecydujemy się na aktualizację.

21 Października 2015 zapowiedziało nową wersję swojej flagowej dystrybucji. Nazywać się będzie Xenial Xerus i jak sami autorzy wspominają, będzie to jedna z najciekawszych aktualizacji od kilku lat. Wersja LTS główny nacisk kładzie na stabilność oraz nowe funkcjonalności. Tym razem jednak lista wprowadzanych zmian jest naprawdę długa. Pomijając zmianę Kernela oraz aktualizację niektórych pakietów Xenial Xerus wprowadza długo oczekiwane zmiany z poprzednich wersji.

Co nowego ?

Przeniesienie Launcher’a – Jednym z najbardziej krytykowanych elementów od wprowadzenia Ubuntu Unity jest niewystarczająca ilość opcji jego konfiguracji. Szczególnie tyczyło się to Launcher’a, który był przyklejony z lewej strony do brzegu ekranu. Kończy się to jednak z nowym wydaniem 16.04. Unity Launcher będzie można teraz przenieść na dół ekranu, ustawić auto-ukrywanie oraz zmieniać wielkość ikon. Wciąż jeszcze wiele brakuje aby uzyskać zrobić z tego w pełni funkcjonalny odpowiednik dock’a.

Ubuntu 16.4 launcher

Zniknie „Spyware” – wielu użytkowników było oburzonych wprowadzeniem do wyników wyszukiwania(z poziomu menu) produktów z Amazonu. Po wystąpieniu „ojca” wolnego oprogramowania(Richarda Stallmana), w którym to nazywa te rozwiązanie spyware’m sporo użytkowników zrezygnowało z Ubuntu na rzecz innych dystrybucji. W nowym wydniu domyślnie będzie wyłączona ta funkcjonalność. Dla osób przyzwyczajonych do tego typu rozwiązania wprowadzono możliwość włączenia ponownie tej funkcjonalności(Settings > Security & Privacy > Search).

ubuntu online search

Brak Ubuntu Software Center – z departamentu „długo oczekiwanych zmian” Canonical nareszcie usunie „Ubuntu Software Center” co powinno przyśpieszyć znacznie wprowadzanie nowych aktualizacji. Trzeba przyznać że USC od długiego czasu był okropnym narzędziem. Zdecydowano się zamienić je na „Gnome Software”.

Gnome software

Aktualizacja Firmware – jest to chyba jedna z najbardziej ekscytująych zmian, którą otrzymujemy wraz z nową wersją. Rozpoczynając od wydania 16.04 Ubuntu wykorzysta jedną z właściwości kernela 4.2 oraz umożliwi aktualizację firmware’u prosto z Gnome Software. To znaczy że nareszcie będziemy mogli zaktualizować nasz systemowych firmware (BIOS/EFI) nie przełączając się np do Windowsa gdy będzie potrzebować aktualizacji naszego laptopa.

 

Daily Build dla niecierpliwych

Jeżeli chcecie przetestować Xenial Xerus przedpremierowo możecie pobrać tzw. „Daily Build” z oficjalnej strony pod adresem podanym poniżej. Nie jest to jednak jeszcze ostateczna wersja i może wciąż posiadać niedociągnięcia.

http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/