Vodafone zablokuje Skype?

Niemiecki operator Vodafone, planuje uniemożliwić odbieranie rozmów ze Skype i innych telefonów internetowych. Technologia VoIP dla operatorów komórkowych, podobnie jak dla firmy obsługujących sieć stacjonarną, jawi się jako duże zagrożenie.

Rzecznik Vodafone Germany, Heiko Witzke poinformował, że zmiana polityki firmy w stosunku do połączeń przychodzących od operatorów VoIP miałaby nastąpić od roku 2007.

Nie wyjaśnił jednak dlaczego przedsiębiorstwo się na to zdecydowało, ale w wywiadzie stwierdził, że „rok 2007 jest jeszcze daleko i wiele się może do tego czasu wydarzyć”.

Rzecznik kwatery głównej Vodafone w Wielkiej Brytanii powiedział, że w pozostałych 15 oddziałach firmy, funkcjonujących w Europie i Azji nie ogłoszono podobnych rewelacji.

Czy operatorzy komórkowi mają się czego bać? Wygląda na to, że tak.

Technologia VoIP umożliwia przede wszystkim darmowe rozmowy pomiędzy dwoma urządzeniami podłączonymi do internetu, korzystającym z tego samego oprogramowania (zagrożenie nr 1 – użytkownik możliwie często będzie używał VoIP).

Dzięki VoIP możemy także wykonywać połączenia z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi po niezwykle korzystnej cenie (zagrożenie nr 2 – użytkownik nie zadzwoni z komórki bo użyje VoIP).

Oprogramowanie niezbędne do używanie VoIP jest łatwo dostępne i darmowe (zagrożenie nr 3 – użytkownik nie będzie miał oporów przed użyciem VoIP).

Operatorzy sieci stacjonarnych w USA już podejmowali kroki aby zwalczyć niewygodnego rywala. Firmy wywierały naciski na stanowe i federalne ciała ustawodawcze, tak aby wprowadzić regulacje niekorzystne dla VoIP. Próbowały także odmawiać wsparcia dla numerów dostępowych z których korzystają telefony internetowe.

W Polsce największy operator stacjonarny dopatrzył się w VoIP przede wszystkim zagrożenia dla zysków z rozmów międzynarodowych.

Źródło: Dziennik Internautów