VPN po polsku…

Jak poinformował nas Krzysztof Rogalski, już w najbliższym czasie rozpoczyna prace nad projektem aplikacji umożliwiającej postawienie VPN. Co to jest VPN i do czego może się przydać ?

W dobie tak powszechnego wykorzystania Internetu, oczywistym staje się fakt, ze firmy chcą, a czasami wręcz musza, wykorzystywać sieć publiczną do wymiany poufnych danych. Powstaje jednak „mały” problem. Co będzie, gdy ktoś (czytaj konkurencja) zdobędzie informacje, które wędrują z jednego oddziału firmy do drugiego za pomocą Internetu?

W celu zabezpieczenia naszych danych buduje się Wirtualne Sieci Prywatne (Virtual Private Networks – VPN). I właśnie stworzenie aplikacji umożliwiającej budowę takiej sieci jest projektu, o roboczej nazwie visualVPN, która przeznaczona będzie dla osób prywatnych jak i firm. Osoby zainteresowane współpracą przy tworzeniu visualVPN proszone są o kontakt z Krzysztofem Rogalskim. Wymagania: przede wszystkim w miarę biegła znajomość C (potrzebny będzie też specjalista od ncurse) oraz zasad funkcjonowania VPN (głównie w oparciu o IPSec).

Zobacz również: www.findvpn.com