W obronie peer-to-peer

Electronic Privacy Information Center podjeło kontratak przeciwko wysiłkom Hollywood, mającym na celu zablokowanie wymiany P2P w środowiskach akademickich.

Zwolennicy P2P wysłali list do rektorów amerykańskich uczelni z prośbą, aby jeszcze raz rozważyli pomysł wprowadzenia systemów monitorujących sieci akademickie. „Monitorowanie wymienianych informacji jest zasadniczo niezgodne z misją instytucji edukacyjnych”- napisało EPIC.

List EPIC to odpowiedź na działania podjęte przez branżę rozrywkową w celu ograniczenie wymiany plików na uczelniach. W paźdzerniku stowarzyszenia Recording Industry Association of America (RIAA) i Motion Picture Association of America (MPAA) wysłały informację do ponad 2 tys. amerykańskich college’ów, w której ostrzegały, że studenci wykorzystują sieci akademickie do nielegalnej wymiany plików.

Branża rozrywkowa przygotowuje atak na środwiska uniwersyteckie, gdyż oferują one z reguły szybkie łącze, a tym samym dają studentom możliwość skutecznej wymiany filmów i muzyki. To właśnie studenci byli głównymi użytkownikami Napstera. Niektórzy wykonawcy, m. in. Metallica i Dr. Dre pozwali do sądu uczelnie amerykańskie, twierdząc że umożliwiają one nielegalne kopiowanie ich własności.

Dla uczelni wymiana P2P to także duży problemem. Nasilanie się tego procederu może doprowadzić do całkowitego „zatkania” sieci. Wielu administratorów obawia się, że masowa wymiana dużych plików może mocno ograniczyć działalność naukową sieci akademickich.

W swym liście, EPIC zgadza się z kwestią nadmiernego obciążnia sieci, jednak równocześnie przestrzega, że przyśpieszenie inwigilacji sieci może doprowadzić do rozwoju programów umożliwiających ominięcie systemów monitorujących.

Więcej o P2P