Windows XP dopiero pod koniec roku…

Na konferencji WinHEC 2001 Microsoft potwierdził informacje o wprowadzeniu Windows XP na rynek pod koniec bieżącego roku.
Podczas corocznej konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) przedstawiciele Microsoftu potwierdzili, że Windows XP zastąpi wszystkie dotychczasowe wersje systemów operacyjnych oferowanych przez firmę. Obecnie system ten znajduje się w drugiej fazie testów beta.

Podczas imprezy poświęconej zagadnieniom platform sprzętowych na Windows firma Microsoft oświadczyła, że pod koniec br. do sprzedaży trafi domowa wersja Windows XP (Home Edition), która zastąpi Windows Millennium. Nieco później na rynku znajdą się Windows XP Professional oraz 64-bitowy system XP przeznaczony do najbardziej wydajnych stacji roboczych. W planach firmy znajduje się także wersja systemu dla komputerów przemysłowych. (XP embedded ). Serwerowe wersje Windows XP posiadać będą niezależny cykl produkcyjny i pojawią się na rynku w 2002 r. Microsoft zapewnia jednocześnie, że będzie kontynuować pomoc techniczną dla użytkowników starszych wersji systemu.

Podczas spotkania Microsoft informował o potencjalnych korzyściach, jakie przyniesie firmom instalacja Windows XP. Reklamując nowe oprogramowanie, przedstawiciele giganta z Redmond zwracali uwagę na fakt, iż system operacyjny ma bezproblemowo współpracować z praktycznie dowolnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi dostępnymi na rynku, ze szczególnym uwzględnieniem sieci bezprzewodowych. Według producenta jedną z istotniejszych zalet systemu ma być również wbudowana funkcja shared desktop. Dzięki jej wykorzystaniu, w razie zgłoszenia problemu, administratorzy będą mogli zdalnie przejmować pełną kontrolę nad wybranym komputerem w firmowej sieci i dokonywać „naprawy oprogramowania” bez konieczności telefonicznej konsultacji z użytkownikiem. Korzystanie z funkcji będzie możliwe nie tylko w sieci lokalnej, lecz również przez Internet.

„XP to nie nowa wersja Windows, ale zupełnie nowy system operacyjny, chociaż jego jądro będzie oparte na Windows NT” – powiedział Greg Sullivan, product manager systemów Windows.