Włam się do komputera IBM

Czy istnieje możliwość włamania się do komputera, który uzyskał najwyższy atest wiarygodności władz federalnych USA? Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe.

Sukces ten dowiedli dwaj absolwenci Cambridge, którzy znaleźli sposób i opracowali program zezwalający na włamanie się do systemu ochraniającego wiele banków oraz transakcje za pośrednictwem internetu, pracujących pod kontrolą komputera IBM 4758, który uzyskał najwyższy atest wiarygodności władz federalnych USA w 1998 roku.

Najśmieszniejsze jednak jest to, że doktoranci Cambridge informując o swoim odkryciu koncern IBM, nie otrzymali żadnej odpowiedzi, a ich zdaniem informatyk który zaznajomiony jest z działaniem podobnego systemu bezpieczeństwa, wyda na zakup około 1 tysiąca dolarów na powszechnie dostępne elementy komputerów, może włamać się do systemu.

Po nagłośnieniu sprawy, rzeczniczka IBM oświadczyła, że młodzi naukowcy mogli uzyskać sukces stosując specjalne warunki laboratoryjne. W normalnych okolicznościach, w realnym świecie istnieje zbyt wiele fizycznych zabezpieczeń i formalnych zakazów, by podobne włamanie mogło zakończyć się sukcesem.