kickass-torrents-goes-owner-arrested

Właściciel Kickass Torrents aresztowany w Polsce!

Rząd USA aresztował 30 letniego obywatela Ukrainy w Polsce, który w ich ocenie jest właścicielem serwisu Kickass Torrents. Postawiono mu zarzuty rozpowszechniania treści chronionych prawem autorskim bez zezwolenia oraz pranie pieniędzy. Dodatkowo sąd federalny w Chicago nakazał zdjąć kilka domen należących do serwisu.

Z kilkoma milionami unikatowych odwiedzin dziennie serwis Kickass Torrents był jednym z największych serwisów tego typu w Internecie, przebijającym tym samym nawet sławny The Pirate Bay.

Na chwilę obecną serwis wprowadził blokadę i aby w pełni z niego korzystać, należy zalogować się do niego przez VPNa.

Domniemanym właścicielem serwisu jest Artem Vaulin z Ukrainy. Po jego aresztowaniu rząd Stanów Zjednoczonych wystąpił o jego ekstradycję. Istotne dla sprawy jest to, że Artem Vaulin nie występuje w ogólnodostępnych bazach danych osób poszukiwanych (min. Interpol). Skontaktowaliśmy się już z biurem prasowym Policji o komentarz w tej sprawie. Dostaliśmy informację od Naczelnika Zespołu Prasowego Policji w Warszawie, że nie został on aresztowany przez Polską Policję. Czekamy jeszcze na oficjalny komentarz Ambasady USA w sprawie aresztowania i ekstradycji Artema Vaulina specjalnie dla serwisu HACKING.PL

katcomplaint

Wg pozwu, główne zarzuty wobec Artema Vaulina to pranie brudnych pieniędzy i rozpowszechnianie chronionych prawem autorskim treści, których wartość wg Buddiego Caldwella, asystenta proukratora generalnego stanu Louisiana, przekracza miliard(!) dolarów.

Aktualizacja

Cała sprawa wydaje się bardzo dziwna. Jak pisaliśmy wcześniej, wg Naczelnika Zespołu Prasowego Policji w Warszawie, to nie Policja zatrzymała Artema. Do zatrzymania doszło na lotnisku Okęcie. Podczas kontroli lotniskowej okazało się, że Artem jest poszukiwany przez USA. Sprawdzając bazę poszukiwanych przez INTERPOL nie znajdziemy jednak żadnych śladów Artema Vaulina. Wciąż czekamy na oficjalny komentarz prasowy Ambasady USA oraz komentarz ze strony ABW.

Artem Vaulin został zatrzymany przez Straż Graniczną na Okęciu na polecenie prokuratury okręgowej w Warszawie, która nakaz aresztowania wydała na podstawie wniosku rzadu USA o aresztowanie i ekstradycję Artema Vaulina. Ucinamy tym samym spekulację, że amerykańskie służby dokonały jakiegokolwiek aresztowania w Polsce.

Więcej informacji będzie dostępnych w ciągu kilku-kilkunastu godzin. W tej chwili Artem Vaulin przebywa w areszcie tymczasowym i czeka na formalną drogę wniosku o ekstradycję.

Aktualizacja II

Zapytaliśmy Ambasadę USA o procedurę zatrzymania Artema Vaulina, zarzuty, jakie zostały mu postawione oraz o jego ekstradycję. Niestety, odpowiedź jest bardzo powściągliwa. Jedynie potwierdzono złożenie samego wniosku o ekstradycję. Ciekawostką pozostaje fakt, że Vaulin nie znajdował się na żadnej ogólnodostępnej liście osób poszukiwanych przez Interpol, nie był wydany na niego żaden ogólnopolski nakaz aresztowania oraz nie był poszukiwany przez polską policję. Straż graniczna zatrzymała Artema na wniosek prokuratury okręgowej. Jak mówił jej rzecznik, pan Michał Dziekański, wniosek o aresztowanie Artema Aulina przyszedł z Waszyngtonu w czasie lotu Artema z Ukrainy.

Od ponad 12 lat zajmuje się profesjonalnie zagadnieniami sieciowymi, hostingiem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Z Linuksem znam się od kernela 2.4.7. Mam brodę i koszulę w czerwoną kratę, w której nie chodzę.

  • bitebyte, jak zwykle ręka na pulsie 😉