Wniosek o zakaz dystrybucji przeglądarki Microsoftu

Eolas Technologies zwróciła się do amerykańskiego sądu o zakazanie dystrybucji przeglądarki Microsoft Internet Explorer. Zdaniem prawników Eolas koncern Microsoft narusza prawa patentowe spółki.

Eolas zarzuca Microsoftowi łamanie praw patentowych. – Jeśli nie chcą zapłacić za licencję, powinni przestać używać technologii – uważa Martin Lueck, prawnik spółki Eolas. Jeśli sąd w Chicago wyda taki zakaz, Microsoft może mieć problemy z dystrybucją swego sztandarowego systemu operacyjnego Windows, którego Explorer jest nieodłączną częścią. Taki wariant jest jednak mało prawdopodobny, bo Microsoft tak łatwo się nie poddaje.

Wojna między Eolas Technologies i Microsoftem ciągnie się od 1999 r., kiedy to mała spółka zarzuciła firmie Billa Gatesa naruszenie praw patentowych do technologii tzw. „wtyczek” (plug-in), umożliwiających dostęp do programów zintegrowanych z przeglądarką internetową poprzez kliknięcie na element strony WWW. Dwa miesiące temu sąd federalny orzekł, że Microsoft musi zapłacić Eolas odszkodowanie w wysokości aż 521 mln dol. Jednak Eolas chciał więcej, a Microsoft nie chciał płacić w ogóle.

Microsoft jest jedną z kilkuset firm na świecie wykorzystujących technologię, o którą walczy Eolas. Jeśli spółka będzie domagała się opłat licencyjnych od innych firm, będą one miały dwie możliwości: zapłacić albo zmienić technologię uruchamiania niektórych funkcji multimedialnych z przeglądarki. Microsoft wykonał już pierwszy krok: w poniedziałek zaprezentował nową wersję Explorera, która omija prawa patentowe Eolas.

Microsoft chce też nowego procesu, bowiem uważa, że kara jest za duża, a sąd w Chicago odmawiał dyskusji na temat technologii poprzedzającej rozwiązanie Eolasa. Aby podważyć czyjeś prawa patentowe w USA, trzeba przedstawić dowody, że podobna technologia była dostępna wcześniej. Microsoft uważa, że opracowana w 1991 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim przeglądarka Viola, wyposażona była w system podobny do patentu Eolasa.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza