netia2

Wyciek danych klientów Netii

Fakty z wycieku:

  1. Sieć Netia doświadczyła na sobie ataku hakerskiego.
  2. Dane klientów sieci Netia zostały wykradzione oraz ujawnione przez włamywaczy.
  3. Atakujący nie tylko wykradli dane osobowe klientów firmy, ale również udostępnili je w sieci.


Skutki włamania niestety są dość duże. Skradziono bowiem pełne dane osobowe internautów którzy składali zamówienia przez formularz WWW.

Wśród skradzionych danych na pewno znajduje się historia zamówień osób, które chciały zostać klientami firmy, a ponadto niektóre transakcje dokonywane przez klientów.

Znaleźć można zatem imiona, nazwiska, numer konta bankowego, numer telefonu a także adres e-mail.

Pliki mają wielkość kilkunastu gigabajtów, a dane, które są w nich zawarte sięgają nawet i kilku lat wstecz. Do pobrania danych doszło 1 lipa bieżącego roku – tak bowiem wynika z nagłówków tychże plików.

Netia wydała oświadczenie dotyczące swojego stanowiska w tej sprawie:

7 lipca 2016 roku ok. godz. 12.00 strona internetowa netia.pl została rzeczywiście zaatakowana przez hakerów. Wszystkie serwisy obsługi klienta działają. Zapraszamy klientów do kontaktu przez stronę internetową NetiaOnline oraz infolinię 801 802 803. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą żaden z systemów zawierających dane klientów nie został zaatakowany.

Eksperci analizują przebieg ataku i wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym zminimalizują możliwość podobnego zdarzenia w przyszłości, stąd też czasowa niedostępność strony głównej. Przepraszamy za niedogodności.

Ponadto firma potwierdza, że doszło do wycieku danych klientów:

7 lipca 2016 roku około południa strona internetowa netia.pl została zaatakowana przez hakerów. Hasła i loginy dostępu do NetiaOnline są bezpieczne, dlatego nie ma konieczności żadnych działań ze strony klientów.

Wszystkie serwisy obsługi klienta Netii działają prawidłowo. Eksperci analizują przebieg ataku. Podjęte aktywności pozwoliły zminimalizować skutki działań wymierzonych w firmę. We współpracy z wiodącymi na rynku specjalistami z zakresu cyberbezpieczeństwa niezwłocznie wzmocniliśmy ochronę naszych zasobów sieciowych.

Niemniej w wyniku ataku hakerzy dostali się do stron zawierających dane osób zgłaszających poprzez formularz chęć kontaktu ze strony Netii. Są to często fragmentaryczne wpisy, zawierające głównie numery telefonów kontaktowych.

Dodatkowo włamujący się na stronę uzyskali dostęp do danych z formularza umów zawieranych drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową Netii. Netia pragnie zachować najdalej idącą ostrożność, dlatego wszyscy klienci, których może dotyczyć potencjalny wyciek, zostaną powiadomieni. Dotyczy to niewielkiej części abonentów firmy.

Sytuacja została ustabilizowana. Dane klientów oraz firm współpracujących są zabezpieczone przez ekspertów Netii, których wspomaga dodatkowy, wysoko wykwalifikowany, zewnętrzny zespół doradczy.

O dalszych szczegółach będziemy informowali na bieżąco wraz z postępem naszej kontroli.

Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Od ponad 12 lat zajmuje się profesjonalnie zagadnieniami sieciowymi, hostingiem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Z Linuksem znam się od kernela 2.4.7. Mam brodę i koszulę w czerwoną kratę, w której nie chodzę.