Wyłudzenie przez Internet

Aresztowano 4 osoby podejrzane o wyłudzenie przez Internet 3 mld 900 mln USD.

Dział Międzynarodowej Izby Handlowej, zajmujący się przestępczością handlową, Commercial Crime Services (CCS), przyczynił się do aresztowania czterech osób podejrzanych o wyłudzenie przez internet 3 mld 900 mln USD. Dział ten dostarczył dowody które były cały czas monitorowane od wykrycia przestępstwa, a zatrzymani to dwaj Szwajcarzy i dwaj Amerykanie z San Francisco.

„Stworzyli oni w sieci strony łudząco podobne do stron poważnego serwisu rozliczeniowego Euroclear France SA oraz serwisu finansowego Bloomberg LP i za ich pośrednictwem dokonywali wyłudzeń” – powiedział Chris Spillett, analityk z CCS. Oszuści wykorzystali do tego celu serwis 50megs.com, umożliwiający tworzenie i darmowe umieszczenie strony w Internecie. Adres ich witryny brzmiał: www.bloomberg.50megs.com. Poszkodowani nie zauważyli jednak rozbieżności i powierzali pieniądze oszustom.

Jeden z amerykańskich biznesmenów stracił w ten sposób 70 tys. USD, w wyniku czego jego firma zbankrutowała, a pracownicy stracili pracę. Ch. Spillett nie podał jednak bliższych szczegółów aresztowania i całej sprawy, zasłaniając się dobrem toczącego się śledztwa.