Kim są hakerzy?

Eksperci z brytyjskiej firmy Shopos, zajmującej się tworzeniem program antywirusowych, stworzyli modelowy profil hakera. Raczej nie zmieni on obowiązujących stereotypów…

Statystyczny haker to mężczyzna w wieku 14 do 34 lat. Ma obsesję na punkcie komputerów, za to nie ma dziewczyny. Jest społecznie nieprzystosowany, a samoreplikujące się programy które wypuszcza w Sieć, są dla niego czymś w rodzaju graffiti. Hakerzy wymieniają informacje o swoich „dziełach” i tworzą kolejne, coraz doskonalsze mutacje. Przykładem takiego ewoluującego wirusa może być Klez, który już od 13 miesięcy utrzymuje się w ścisłej czołówce wirusów wyrządzających największe szkody.

Co miesiąc powstaje około 1000 nowych wirusów. Wciąż pojawiają się nowe pomysły na obejście zabezpieczeń systemów, jak również nowe systemy, co także przyczynia się do wzrostu liczby wirusów. Eksperci z Sophosa twierdzą, że liczba wirusów będzie systematycznie rosnąć, należy jednak pamiętać, że mówią to ludzie, którzy żyją z programów antywirusowych… Według Jana Hruski, dyrektora Sophosa, w przyszłości najczęstszym celem ataków będzie przygotowana przez Microsoft platforma usług sieciowych .NET.