64-bitowe szyfrowanie złamane po 4 latach

RC5 64-bitowy algorytm szyfrowania został złamany przez Distributed.net. W celu znalezienia niepowtarzalnego klucza użyto 331,252 komputerów udostępnionych przez internautów. Po sprawdzeniu 15,769,938,165,961,326,592 kluczy i 4 latach pracy szyfr został złamany. Stawia to pod dużym znakiem zapytania bezpieczeństwo informacji szyfrowanych 64-bitowym algorytmem RC5.

W trakcie trwania projektu zdarzyła się niezwykle dziwna sytuacja. Amerykanin, David McOwen, został skazany na karę więzienia za zainstalowanie programu, pomagającego w złamaniu szyfru, w miejscu pracy.

Amerykanin bez pozwolenia zainstalował wygaszacz ekranu na kilkuset komputerach swojego pracodawcy – klienta Distributed RC5. Jest to bardzo dziwne, ale nie aż tak dziwne, jeśli wygaszacz ten byłby programem który łączył wiele maszyn w sieć, by wspólnie mogły korzystać z mocy obliczeniowej komputera do złamania RC5. Więcej o całej sprawie można przeczytać na naszych stronach, natomiast na serwisie vnunet.com znajdziemy szczegółowe informacje dot. złamania samego szyfru.
RC5 – to blokowy szyfr opracowany przez Ronalda Rivesta i opublikowany w 1994 roku. Algorytm ten umożliwia określenie przez użytkownika długości klucza, wielkości bloku danych oraz liczby przebiegów szyfrowania.

Powyższa informacja pochodzi z książki WWW. Bezpieczeństwo i handel, doskonałej pozycji dla wszystkich interesujących się zagadnieniami bezpieczeństwa i handlu w sieci.