BIOS przyszłości

Firma Phoenix Technologies – jeden z największych światowych producentów oprogramowania BIOS – oficjalnie zaprezentowała system Trusted Core, który ma przyczynić się do poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa komputerów. Niektóre możliwości „BIOS-u nowej generacji” mogą jednak napotkać na opór użytkowników, znalazły się w nim bowiem zabezpieczenia przed kopiowaniem materiałów chronionych prawem autorskim.

Zapowiedziany w tym tygodniu Trusted Core już wkrótce trafi do notebooków. W marcu 2004 na rynek trafi BIOS nowej generacji dla komputerów stacjonarnych. Wśród potencjalnych odbiorców nowego produktu wymienia się firmy IBM, Samsung i Fujitsu. Trusted Core ma chronić pracowników firm przed kradzieżą danych i nieautoryzowanym dostępem po włączeniu się do sieci. Zawiera m.in. algorytm szyfrujący, który ma zapewnić bezpieczeństwo haseł. Wyposażone w system komputery mają być także bardziej odporne na wirusy. Silniejsza integracja BIOS-u z systemem operacyjnym Windows i ekspansja technologii Trusted Core na urządzenia elektroniki domowej to kolejne kroki, jakie zapowiada firma Phoenix. Dlatego już wkrótce np. zdalna konfiguracja komputera przez sieć nie będzie stanowić problemu.

„Phoenix dokonuje wielkiej zmiany, która stanie się podstawą sieci komputerowych na najbliższe dwie dekady” – mówi dyrektor firmy, Albert E. Sisto. „Obecnie prawie wszystkie urządzenia cyfrowe są połączone z siecią (…). Wymaga to zaawansowanej podstawy – umożliwiającej rozbudowę, elastycznej architektury, stworzonej pod kątem specyficznych potrzeb ery internetu”.

BIOS to „pomost” pomiędzy sprzętem a systemem operacyjnym. W zasadzie od lat nie ulega zasadniczym zmianom i coraz częściej mówi się, że czas wprowadzić jakieś innowacje i dopasować to rozwiązanie do realiów współczesnych systemów komputerowych. Takim przełomem ma być właśnie Trusted Core. Technologia ma szanse na sukces, gdyż Phoenix jest silnym graczem rynku BIOS – w ciągu 25 lat firma dostarczyła oprogramowanie dla ponad 1 mld sztuk komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Niestety, za wszystkie wygody oferowane przez Trusted Core możemy zapłacić utrudnieniami w kopiowaniu plików, ponieważ system obejmuje również zarządzanie materiałami chronionymi prawem autorskim. Zacieśnienie współpracy BIOS-u z systemem Windows może się też przyczynić się do umocnienia monopolu Microsoftu.