Chiny i Rosja zagrożeniem?

Jak informuje złożony raport Kongresowi przez amerykańskie służby wywiadowcze stwierdza, że zarówno Rosja i Chiny pracują nad narzędziami mogącymi przynieść negatywne skutki dla amerykańskiej gospodarki.

Zdaniem CIA – narzędzia te mają ułatwić chińskim i rosyjskim hakerom atak na kluczowe dla gospodarki USA systemy komputerowe.

Dyrektor departamentu nauki i technologii w CIA – Lawrence Gershwin, stwierdził, że podobne zagrożenia istnieją nie tylko ze stron Chin czy też Rosji ale także ze strony innych krajów. G. Gershwin nie wymienił jednak ich nazw. Dodał, że Rosja i Chiny nie starają się ukryć swoich prac nad systemami potencjalnie wrogimi dla USA i innych krajów. Ataki za pośrednictwem sieci komputerowych będą w niedługiej przyszłości kluczowym elementem działań wojennych.

Przedstawiciele CIA i NSA uspokajają amerykańską opinię publiczną twierdząc, że wciąż bacznie przyglądają się poczynaniom Chińczyków i Rosjan i w razie jakiegokolwiek zagrożenia podejmą odpowiednie działania. Jednocześnie dowódca amerykańskich sił kosmicznych – US Space Command generał Edward Anderson stwierdził, że amerykańska armia pracuje nad włączeniem treningu dotyczącego zagrożeń komputerowych do standardowego trybu przeszkolenia żołnierzy amerykańskich.