”DVD Jon” nie przynaje się do hakerstwa

Norweski nastolatek, oskarżony o nielegalne napisanie i rozpowszechnienie programu, umożliwiającego nieautoryzowane kopiowanie filmów na DVD, odpowiadający w poniedziałek przed sądem w Oslo nie przyznał się do winy.

Jak podaje Onet.pl, według oskarżyciela, Jon Johansen, znany w Norwegii i w cyberprzestrzeni jako „DVD Jon”, w latach 1999-2000 we współpracy z Niemcami, Holendrami, Brytyjczykami, Rosjanami i Amerykanami pracował nad złamaniem kodu, zabezpieczającego DVD przed kopiowaniem. W 1999 roku „DVD Jon” miał 15 lat.

W razie udowodnienia winy Johansenowi grożą dwa lata więzienia, bądź grzywna i konieczność zapłacenia odszkodowań. Sprawa jest głośna, a media traktują ją jak walkę cybernetycznego Dawida (Jona Johansena) z korporacyjnym Goliatem – przemysłem filmowym z Hollywood.

Śledztwo przeciw Johansenowi wszczęto w Norwegii na wniosek U.S. Motion Picture Association – amerykańskiego zrzeszenia filmowców, reprezentującego Hollywood.

Johansen pracuje obecnie jako programista komputerowy i zarabia ponad 4,8 tysiąca USD miesięcznie.

W internecie można znaleźć wiele programów, umożliwiających złamanie kodów, zabezpieczających filmy na DVD przed kopiowaniem. „DVD Jon” stał się symbolem dla hakerów na całym świecie, twierdzących, że pisanie programów, umożliwiających nieautoryzowane kopiowanie filmów i nagrań muzycznych, nie jest pr�estępstwem, lecz tylko formą skorzystania z prawa do wolności intelektualnej.

Sprzedaż filmów na płytach DVD i kasetach wideo w USA i w Kanadzie szacuje się na 20 miliardów USD rocznie.