Internetowi złodzieje w Lublinie

Dwóch mieszkańców Lublina, którzy włamywali się na internetowe konta bankowe zatrzymała policja. Crackerzy okradli co najmniej siedem kont na kwotę nie mniejszą niż 50 tys. zł – poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie Janusz Wójtowicz.

„Na ich trop wpadli pracownicy jednego z ogólnopolskich banków, którzy monitorują transakcje zawierane przez internet. Kilka podejrzanych przelewów zablokowali” – powiedział Wójtowicz.

Crackerzy umieszczali konie trojańskie, w połączonych z internetem komputerach prywatnych osób. Śledziły one i przekazywały informacje o wszystkich połączeniach i operacjach wykonywanych na tych komputerach. W ten sposób ustalali identyfikatory i hasła dostępu do kont bankowych. Wykorzystując je przelewali pieniądze na swoje konta.

Dane crackerów ustalili policjanci z sekcji do walki z przestępczością komputerową lubelskiej komendy wojewódzkiej policji. Aby się ukryć, oszuści logowali się na adres internetowy banku poprzez kilka serwerów położonych m.in. w USA.

„27-letni Jacek K., karany już za podobne przestępstwo, został zatrzymany 30 września przy bankomacie, z którego pobierał ukradzione wcześniej z cudzego konta pieniądze. Sąd aresztował go. Drugi, współpracujący z nim cracker, 44-letni Waldemar Ch., Został zatrzymany w czwartek. Obu grozi do 8 lat więzienia” – dodał Wójtowicz.

Rzecznik określił tę sprawę jako rozwojową i zapowiedział kolejne zatrzymania.

Źródło informacji: PAP