Kariera z eBaya

Shayan – młody muzyk z Indii – wymyślił niekonwencjonalny sposób na pozyskanie funduszy, które pozwolą mu wydać pierwszą płytę. Na serwisie aukcyjnym eBay wystawił na sprzedaż udziały w swojej przyszłej karierze.

Nad przygotowaniem materiału na debiutancki album „Deliverance” Shayan pracował aż pięć lat. Muzyk, który po śmierci rodziców przeniósł się do Wielkiej Brytanii, nie ma jednak pieniędzy na sfinansowanie debiutu. Dlatego umieścił na eBayu ogłoszenie: za 3 tys. funtów sprzeda 25% udziałów w swoich przyszłych dochodach. Zyski, którymi Shayan podzieli się z inwestorem, obejmą wpływy ze sprzedaży płyt, koncertów i wszelkie inne tantiemy. W ciągu zaledwie tygodnia do wykonawcy zgłosiły się trzy osoby skłonne zaryzykować.

Ryzyko jakie ponosi nabywca jest bardzo wysokie, ale w wypadku gdy Shayan zrobi karierę, może okazać się niezwykle opłacalne. Wystarczy, że muzyk sprzeda 100 tys. płyt, a zainwestowane pieniądze ulegną podwojeniu. To zresztą inwestycja długoterminowa – w Wielkiej Brytanii prawa autorskie wygasają w 70 lat po śmierci artysty, w USA – 60. Oczywiście podstawowym warunkiem jest sukces Shayana, ale muzyk z Indii właśnie wykonał pierwszy krok w stronę kariery. Nie tylko zyskał pieniądze na wydanie płyty, ale także – dzięki oryginalnemu pomysłowi – rozgłos.

Źródło: BBC