Polska tłumaczy się z zerowej stawki VAT na internet

Do Brukseli wpłynął list, w którym Polska tłumaczy się ze stosowania zerowej stawki VAT na usługi dostępu do internetu – podały w środę źródła zbliżone do Komisji Europejskiej. Nieoficjalnie mówi się, że Polska przyznaje się do łamania unijnego prawa.

List z Warszawy jest odpowiedzią na wszczęte w lipcu postępowanie dyscyplinujące przeciwko Polsce. Komisja Europejska dała wówczas polskiemu rządowi dwa miesiące na wyjaśnienie, dlaczego łamiemy unijne prawo, stosując zerową stawkę VAT na internet.

Zgodnie z unijną dyrektywą o VAT, internet musi być opodatkowany stawką „podstawową”, która w Polsce wynosi 22 proc.

„Uważnie analizujemy polską odpowiedź, to wszystko, co mogę powiedzieć” – ujawnił w środę rzecznik komisji Jonathan Todd. Nie chciał ujawnić, jak KE odniesie się do tego, by obniżoną stawką VAT objąć przynajmniej internet w instytucjach edukacyjnych.

Komisja ma teraz nieograniczony czas, by zareagować na tłumaczenia polskiego rządu. Może wystosować list, tzw. uzasadnioną opinię, w którym wezwie Polskę do dostosowania prawa do unijnego, czyli do podniesienia stawki VAT.

W połowie września minister finansów Mirosław Gronicki poinformował, że pismo do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatku VAT na usługi dostępu do internetu jest już gotowe. Gronicki mówił wówczas, że – jego zdaniem – Trybunał Konstytucyjny potwierdzi, że zgodnie z dyrektywą unijną powinna obowiązywać podstawowa 22-procentowa stawka VAT na internet.

Ustawa o VAT uchwalona przez Sejm na początku tego roku zawiera przepis o stosowaniu zerowej stawki VAT na usługi dostępu do internetu. Rząd proponował wprowadzenie 22-procentowej stawki, ale nie zgodzili się na to posłowie.

Źródło informacji: PAP

Zobacz również:
– Polski rząd czeka na reakcję Unii Europejskiej w sprawie VAT na internet
– Sposób na tańszy internet
– Ceny dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów europejskich
– VAT na Internet: Polska odpowie UE
– Unia skarży Polskę za VAT na Internet
– Nie dla wszystkich zwolnienie – VAT a opodatkowanie
– Internet dostępny bez VAT’u
– VAT na Internet: Sejm zdecydował
– Unia Europejska ostrzega Polskę w sprawie VAT
– Rząd za zniesieniem VAT-u na Internet