RIAA odpuszcza 12-latce

Amerykańskie stowarzyszenie producentów muzycznych (RIAA) zadowoliło się 2 tys. dolarów. Prawnicy RIAA zgodzili się na wycofanie pozwu po zapłaceniu przez matkę nowojorskiej nastolatki Brianny Lahara 2 tys. dolarów. Oświadczyli oni jednocześnie, że ze względu na wiek pozwanej suma ugody była znacznie mniejsza niż w poprzednich tego rodzaju przypadkach.

„Rozumiemy teraz, że wymienianie się piosenkami jest nielegalne” – powiedziała Sylvia Torres, matka pozwanej – ” Przyrzekam, że Brianna nie będzie już tego robić”.

Pozew ten był jednym z doręczonych w poniedziałek przez prawników stowarzyszenia 261 osobom oskarżanym o nielegalne kopiowanie i wymianę plików muzycznych w internecie.

„Chcemy wysłać mocny sygnał, że wymiana plików w sieci jest naruszeniem praw własności intelektualnej, ktokolwiek to robi nie jest anonimowy” – oświadczył Mitch Bainwol, dyrektor RIAA – „Ta sprawa pokazuje, że rodzice muszą wiedzieć co ich dzieci robią na swoich komputerach”.

W kwietniu RIAA zawarło ugodę z czterema studentami. Każdy z nich zapłacił prawnikom stowarzyszenia pomiędzy 12 a 17 tys. dolarów za odstąpienie od sprawy sądowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza