„Tylne drzwi” do iTunes

Trio niezależnych norweskich programistów opracowało oprogramowanie „PyMusique” umożliwiające zapisywanie plików z muzyką zakupioną w iTunes w postaci niezabezpieczonej przed kopiowaniem. Rozwiązanie zastosowane w „PyMusique” nie łamie zabezpieczeń, ale je omija. Z tego właśnie powodu autorzy oprogramowania nie uważają go za nielegalne.

Wśród twórców aplikacji wymieniany jest Jon Johansen, znany też jako „DVD Jon”, odpowiedzialny za stworzenie systemu do łamania zabezpieczeń DVD. Pierwotnym założeniem „DVD Jona” było stworzenie aplikacji umożliwiającej korzystanie z iTunes użytkownikom Linuksa. Ale w trakcie prac nad oprogramowaniem na jaw wyszły nowe, kuszące możliwości. Zapisane przy użyciu „PyMusique” pliki AAC mogą być następnie kopiowane i transferowane na inny sprzęt.

Choć twórcy sprytnej aplikacji zarzekają się, że oprogramowanie nie było tworzone z myślą o szkodzeniu firmie Apple, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że właściciel iTunes podejmie jakieś kroki prawne, gdyż w regulaminie iTunes można znaleźć zapis o zakazie wykorzystywania nieautoryzowanego dostępu do zbiorów sklepu.

Źródło informacji: ZDNet