Windows XP już jest!

Jak już wcześniej informowaliśmy, dziś w Marriott Marquis Theatre w Nowym Jorku odbędzie się oficjalna premiera systemu operacyjnego Windows XP, znanego wcześniej pod nazwą kodową Whistler.

Najnowsze „dziecko” Microsoftu łączy w sobie zadaniowość systemów Windows 95/98/Me ze stabilnością znanych wszystkim „okien” NT/2000. W trakcie projektowania systemu gigant z Redmond zrezygnował z kilku wcześniej zapowiadanych funkcji -bardziej lub mniej przydatnych. Można do nich zaliczyć tzw. smart tags, obsługę Javy, technologii Bluetootha oraz możliwość „ripowania” utworów MP3 z płyt CD. Można pokusić się o stwierdzenie, iż zaprezentowany dziś XP znacząco różni się od próbnych wersji prezentowanych w zeszłym roku.

Windows XP będzie dostępny w dwóch wersjach – Home i Professional. Obie wydadzą się zwykłemu użytkownikowi identyczne. Jednak w edycji Professional opracowano bardziej skomplikowaną obsługę sieci, wprowadzono obsługę dwóch procesorów oraz inne funkcje, z których nie korzysta się zazwyczaj w domu.